آموزش ویرایش فایل wp-config.php

آیا آموزش هایی در مورد ویرایش wp-config  خوانده اید و هنوز متوجه نشده اید که این فایل را چگونه ویرایش کنید؟ این فایل از حیاتی ترین فایل های وردپرس است. ما در این مقاله به صورت کامل این مورد را بررسی خواهیم کرد.

فایل wp-config چیست؟

همانطور که می دانید وردپرس یک پلتفرم آماده است و نیاز به ابزاری (configuration) برای پیکربندی سایت شما دارد. درست مثل هاست که نیاز به پیکربندی دارد. البته در هاست، این کار را شرکت هاستینگ برایتان انجام می دهد.

بر خلاف سایر فایل ها، فایل wp-config.php امکان ساخته شدن مجدد ندارد؛ بلکه به طور خاص برای سایت شما در طول فرایند نصب وردپرس تولید می شود.

 

وردپرس اطلاعات پایگاه داده شما را در فایل wp-config ذخیره سازی می کند. بدون این اطلاعات، وب سایت شما به دلیل عدم ارتباط با پایگاه داده کار نخواهد کرد و خطای Error Establishing a Database Connection را خواهید دید. علاوه بر اطلاعات پایگاه داده، تنظیمات مختلفی در سطوح بالای امنیتی نیز در wp-config ذخیره می شود که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد.

از آنجایی که این فایل حاوی اطلاعات بسیار حساسی است، پیشنهاد می شود به هیچ عنوان با آن کاری نداشته باشید؛ مگر آنکه گزینه دیگری نداشته باشید! و حالا که شما این مقاله را دارید می خوانید احتمالا این نیاز برای شما ایجاد شده است و این بدان معنی است که می خواهید دست به ویرایش فایل wp-config بزنید.

در زیر مراحل انجام این کار به صورت مرحله به مرحله آمده تا بتوانید بدون ایراد، فایل را ویرایش کنید.

ویرایش فایل wp-config.php

اول از همه شما نیاز دارید تا از فایل وردپرس خود نسخه پشتیبان یا بک آپ تهیه کنید. پیشنهاد می کنم برای تهیه بک آپ های سفارشی و زمان بندی شده از یک پلاگین مطمئن مثل افزونه duplicator pro استفاده کنید. فایل wp-config یکی از فایل های حیاتی در وردپرس است و هر تغییر اشتباه در آن، هرچقدر هم که کوچک باشد، احتمال از دسترس خارج شدن سایت شما را امکان پذیر می کند. پس بک آپ را جدی بگیرید.

در مرحله بعد، به یک نرم افزار FTP نیاز دارید، تا بتوانید با آن از طریق پورت FTP به سایت خود متصل شوید. اگر از ویندوز سیستم عامل محبوب شماست، می توانید از نرم افزار هایی نظیر WinSCP، SmartFTP و یا FileZila استفاده کنید و اگر کاربر mac هستید، Transmit یا CyberDuck گزینه های بسیار مناسبی هستند.

این نرم افزار ها به شما این اجازه را می دهند تا بتوانید اطلاعات را از هاست به کامپیوتر خود انتقال دهید. شما برای اتصال به هاست نیاز به نام کاربری و رمز عبور برای فایل FTP دارید و اگر این اطلاعات در دسترس شما نیست می توانید آن را از هاست خود درخواست دهید.

فایل wp-config در ریشه سایت وجود دارد و می توانید آنرا در صفحه ای که wp-content وجود دارد بیابید.

ویرایش فایل wp-config.php

بعد از اتصال با FTP،  بر روی این فایل راست کلیک کنید و گزینه دانلود را انتخاب کنید. بعد از دانلود آن می توانید به راحتی آنرا در محیط هایی نظیر notepad ویرایش کنید. توجه داشته باشید که شما با راست کلیک بر روی این فایل و انتخاب گزینه edit می توانید آنرا بر روی هاست خود نیز تغییر دهید ولی قبل از هر کاری یک کپی از آن را بر روی کامپیوتر خود ذخیره کنید.

آشنایی با کد های wp-config

قبل از اینکه شروع به ویرایش فایل wp-config کنید، بهتر است با کدهای پیشفرض این فایل آشنا شوید. همچنین یک نمونه کامل از فایل wp config را در سایت Github مشاهده کنید.

<?php

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

define('DB_NAME', 'database_name_here');

define('DB_USER', 'username_here');

define('DB_PASSWORD', 'password_here');

define('DB_HOST', 'localhost');

define('DB_CHARSET', 'utf8');

define('DB_COLLATE', '');

 

 

 

 

 

 

 

 

define('AUTH_KEY',         'put your unique phrase here');

define('SECURE_AUTH_KEY''put your unique phrase here');

define('LOGGED_IN_KEY',    'put your unique phrase here');

define('NONCE_KEY',        'put your unique phrase here');

define('AUTH_SALT',        'put your unique phrase here');

define('SECURE_AUTH_SALT', 'put your unique phrase here');

define('LOGGED_IN_SALT',   'put your unique phrase here');

define('NONCE_SALT',       'put your unique phrase here');

 

 

 

 

 

$table_prefix  = 'wp_';

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

define('WP_DEBUG', false);

if ( !defined('ABSPATH') )

    define('ABSPATH', dirname(__FILE__) . '/');

require_once(ABSPATH . 'wp-settings.php');

تمامی قسمت های wp-config دارای توضیحاتی است که شما می توانید آنها را مورد مطالعه قرار دهید.

ویرایش فایل wp-config : تنظیمات my sql

اطلاعات انصال به پایگاه داده شما در فایل wp-config موجود است که در ادامه نمونه آن را خواهید دید. شما برای ارتیاط با پایگاه داده به نام پایگاه داده، نام کاربری و رمز عبور نیاز خواهید داشت.

define('DB_NAME', 'database_name_here');

define('DB_USER', 'username_here');

define('DB_PASSWORD', 'password_here');

define('DB_HOST', 'localhost');

define('DB_CHARSET', 'utf8');

define('DB_COLLATE', '');

شما می توانید اطلاعات پایگاه داده را از طریق حساب cpanel خود نیز بدست بیاورید. برای این کار به قسمت my database رفته و اطلاعات مورد نیاز خود را مطالعه کنید.

ویرایش فایل wp-config

اگر موفق نشدید، اطلاعات مورد نیازتان را پیدا کنید، حتما با شرکت هاستینگ تان تماس بگیرید.

کلید اصلی و salt

کلید اصلی و salts کلید های امنیتی هستند که به صورت یکتا بوده و در هیچ جدولی نمونه آن وجود ندارد.  این کلید ها کمک می کنند تا امینت سایت شما از نظر نشست ها و کوکی ها تضمین شود. بخشی از این کد ها را می توانید در زیر ملاحظه کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

define('AUTH_KEY',         'put your unique phrase here');

define('SECURE_AUTH_KEY''put your unique phrase here');

define('LOGGED_IN_KEY',    'put your unique phrase here');

define('NONCE_KEY',        'put your unique phrase here');

define('AUTH_SALT',        'put your unique phrase here');

define('SECURE_AUTH_SALT', 'put your unique phrase here');

define('LOGGED_IN_SALT',   'put your unique phrase here');

define('NONCE_SALT',       'put your unique phrase here');

اگر احساس می کنید به دلیل لاگین هایی که در سایت وجود دارد، امنیت سایت شما کم شده است؛ می توانید کلید های امنیتی خود را در اینجا تعریف کنید.

تغییر پورت و سوکت mysql در وردپرس

اگر پایگاه داده شما بر روی پورت خاصی تعریف شده باشد، باید پورت اتصال به پایگاه داده را تغییر دهید. توجه داشته باشید که شما باید این خط کد را به عنوان کد جدید به سایت اضافه کنید و به صورت پیش فرض در wp-config وجود ندارد.

define( 'DB_HOST', 'localhost:5067' );

از آنجایی که تمای دیتابیس های وردپرس به صورت پیش فرض با پورت 5067 کار می کنند، لازم است حتما این پورت را برای جلوگیری از هک شدن تغییر دهید.

اگر پایگاه داده شما از sockets  یا  pipes استفاده می کند، کد شنا به صورت زیر خواهد بود.

define( 'DB_HOST', 'localhost:/var/run/mysqld/mysqld.sock' );

تغییر آدرس ها توسط wp-config در وردپرس

اگر شما می خواهید سایت خود را از دامنه ای به دامنه دیگری انتقال دهید، باید آدر URL خود را آدرس مبدا از قسمت تنظیمات – عمومی به آدرس مقصد انتقال دهید.

ویرایش فایل wp-config.php

همچنین شما می توانید این کار را از طریق کد زیر با ویرایش wp-config نیز انجام دهید.

define('WP_HOME','http://example.com');

define('WP_SITEURL','http://example.com');

فراموش نکنید example.com را یه آدرس سایت خود تغییر دهید. اگر سایت شما با www ایندکس شده است، باید نام دامنه خود را با پیشوند www اضافه کنید چراکه در SEO نام دامنه با پیشوند و بدون پیشوند کاملا متفاوت بوده و عملا دو آدرس متفاوت است!

تغییر فضای آپلود فایل با ویرایش فایل wp-config.php

به صورت پیش فرض وردپرس تمای media ها(شامل تصاویر، ویدئو و …) خود را در آدرس wp-contnet/uploads قرار می دهید و اگر نیاز دارید تا این مکان را تغییر دهید می توانید از طریق کد زیر آدرس ذخیره سازی داده ها را تغییر دهید.

define( 'UPLOADS', 'wp-content/media' );

غیرفعال سازی آپدیت خودکار وردپرس

به روز رسانی خودکار وردپرس برای تمامی وب سایت ها ار نظر امنیتی بسیار مهم است. به همین دلیل از نسخه 3.7 به بعد تمامی وردپرس ها به صورت اتوماتیک آپدیت می شوند. ولی از آنجایی که برخی تم ها یا افزونه ها وابسته به نسخه های قبلی  وردپرس می باشند(اکثر قالب های بدون آپدیت و پشتیبانی) و با آپدیت شده آن امکان خارج از دسترس شدن آنها و یا حتی سایت شما وجود دارد، می توانید  از طریق کد زیر آپدیت اتوماتیک وردپرس را غیرفعال کنید.

define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', false );

 

 

7
امتیاز :
بدون رای!

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد