روش های افزایش سرعت سایت وردپرسی

“این وب سایت خیلی آهسته است”، “بارگیری بیش از حد طولانی است”، ……. اینها بدترین مواردی است که صاحبان وب سایت ها با آن برخورد می کنند. مهم نیست که محتویات سایت شما از چه میزان اهمیتی برخوردار است، کاربران در صورت بارگیری کند به زودی به یک وب سایت جایگزین می روند.

به عنوان یک وب مستر یا مالک وبسایت، ممکن است در کادر جستجوی مرورگر عبارت ‘ چگونه سرعت وب سایتم را افزایش دهم ‘ را جستجو کنید؟ به دنبال آن، شما ممکن است ‘چرا وب سایت من بسیار کند است؟‘، و ‘آیا سرعت سایت واقعا مهم است؟‘ را نیز جستجو کنید. و قطعا مطالبی را در SERPs باز کنید. اما من شک دارم که شما پیوندی با اطلاعات کامل برای تمام پرسش های بالا پیدا کنید.

با توجه به این موضوع، من سعی کرده ام تا تمام این سوالات را با هم مطرح کنم. پست عمدتا به چهار بخش تقسیم می شود که در زیر ذکر شده است. شما می توانید برای پرش به بخشی خاص بر روی عنوان یک بار کلیک کنید.

بله، دقیقا افراد سایتی که سرعت بارگیری آهسته ای دارد را به سرعت ترک می کنند. و بالاترین میزان Bounce Rate اتفاق می افتد و شما نمی توانید تاثیر جذاب و خوبی برای بازدیدکننده جدید ایجاد کنید و امیدوار نباشید که بازدید کننده دوباره به سایتتان باز گردد، حتی این امکان وجود دارد که اظهارات ناخوشایندی در مورد وبسایت شما داشته باشند، که این فاجعه است.

افزایش سرعت سایت وردپرس

وبلاگ Kissmetrics بررسی کرده است که 47% از کاربران انتظار دارند یک صفحه ی وب در زمان 2 ثانیه یا کمتر بارگذاری شود، 40% از افراد زمانی که این مدت 3 ثانیه یا بیشتر شود وب سایت را ترک خواهند کرد و همین یک ثانیه تاخیر در لود صفحه می تواند باعث کاهش 7 درصدی Conversion Rate  (نرخ تبدیل) شود. این نشان می دهد که سرعت سایت چه تاثیری بر روی تجربه ی کاربر، نرخ تبدیل (Conversion) و کسب و کار کلی ما دارد.

LoadStorm با مطالعه و آمار تحقیقاتش اینفوگرافیکی در مورد عملکرد وب سایت روی Conversion Rate ایجاد کرده. این مطالعات نشان می دهد سرعت لود ضعیف بر روی نرخ تبدیل تاثیر منفی می گذارد همچنین اعلام می کند که زمان بارگذاری برای Conversion Rate حداکثر 2 ثانیه است. در زیر تکه ای از این اینفوگرافیک آورده شده است.

اینفوگرافیک تاثیر عملکرد سایت بر Conversion rate

یکی دیگر از عوامل مهمی که سرعت سایت را برای وبمستران مهم کرده الگوریتم های رتبه بندی گوگل است. گوگل سرعت لود صفحه را به عنوان یک عامل مهم در رتبه بندی SERP خود جای داده است. از آنجا که گوگل منبع اصلی ترافیک است، بهینه سازی سرعت سایت برای گوگل یک وظیفه حیاتی برای مدیران وب خواهد بود.

چرا سرعت سایت وردپرس شما کند است؟

عوامل مختلفی سرعت صفحه سایت WordPressی شما را تعیین می کند. وردپرس یک پلت فرم CMS (سیستم مدیریت محتوا) و ایجاد کننده وب سایتهای پویا است که همین سرعت آن را آهسته می کند. تفاوت اساسی بین وب سایت های استاتیک و پویا، اسکریپت و تعامل است که در وب سایت های استاتیک وجود ندارد.

وب سایت های استاتیک تنها از HTML و CSS استفاده می کنند در حالی که وب سایت های پویا از زبان برنامه نویسی مانند جاوا اسکریپت، PHP، ASP.NET و غیره استفاده می کنند. وب سایت های استاتیک سریعتر از وب سایت های داینامیک هستند، در سایتهای استاتیک منابع همیشه به کاربر نمایش داده می شود در صورتی که در سایت های داینامیک زمانی نیاز به تولید داده است که کاربر درخواست کند.

وردپرس یک پلت فرم برای ایجاد وب سایت های پویا و یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) است که یک پنل کاربری کاربر پسند برای ایجاد و مدیریت وب سایت فراهم می کند. این اجازه می دهد تا به راحتی هزاران صفحه، پست ها، دسته ها، برچسب ها و غیره اضافه کنید و سایت را با آخرین و تازه ترین اطلاعات به روز نگه دارید. بر خلاف وب سایت های استاتیک، شما می توانید حجم زیادی از داده ها را در یک سایت وردپرس داشته باشید – داده های بزرگتر برابر با سرعت آهسته تری است.

چرا وب سایت من کند است؟

علاوه بر ساختار وردپرس، عوامل مختلفی نیز وجود دارد که بر عملکرد صفحه وردپرس تأثیر می گذارند. من می خواهم به طور خلاصه آنها را فهرست کنم:

1. افزونه های وردپرس

منظورم تم و پلاگین های وردپرس است. گاهی اوقات ممکن است هنگام انتخاب یک تم یا یک افزونه، هوشمندی کامل را به خرج ندهید و ممکن است قالب یا افزونه وردپرسی را انتخاب کنید که با کد های مشکوک و آلوده همراه است. و از آنجایی که بسیاری از تم ها و پلاگین ها توسط افراد دیگر ایجاد میشوند و سپس به هسته اصلی وردپرس اضافه می شوند، همیشه کیفیتشان جای سوال دارد. بنابراین اگر شما از وب سایتی که افزونه یا قالب وردپرسی ضعیف ایجاد کرده اند چیزی تهیه کنید، قطعا تمام تلاش خود را از بین خواهید برد.

2. میزبانی وب و سرور

یکی دیگر از عوامل مهم تعیین سرعت سایت، نوع سروری است که سایت شما را میزبانی میکند. اگر از یک پلن میزبانی ارزان قیمت استفاده می کنید، مطمئنا عملکرد ضعیف و خرابی مکرر سایت خواهید داشت. اساسا، هاست های اشتراکی، آهسته هستند، زیرا همان سرور توسط چندین کاربر به اشتراک گذاشته شده است؛ گاهی صدها سایت از یک سرویس اشتراکی استفاده می کنند.

3.بیش از حد پلاگین وردپرسی نصب کرده اید

هر بار که وب سایت شما بارگیری می شود، باید هر بخشی از وب سایت را از سرور درخواست کند. این شامل تصاویر، پلاگین ها و محتوا است.

یکی از بهترین چیزها در مورد وردپرس، پلاگین هاست. آنها به شما اجازه می دهند سایتتان را به دلخواه خود بهینه سازی و سفارشی کنید. پلاگین ها سنگین هستند و اگر تعداد زیادی از آنها در یک بار اجرا شود، می توانند بار اضافی را بر سرور تحمیل کنند و برخی حتی می توانند زمان بارگذاری را دو برابر کنند.
بنابراین تا می توانید تعداد درخواستهای HTTP را که وب سایت شما می سازد محدود کنید.

چگونه سرعت وب سایتم را افزایش دهم ؟

پس از بحث در مورد عوامل موثر بر سرعت سایت، اجازه دهید به بخش عمده ای از پست بپردازم – چگونگی بهبود سرعت سایت وردپرس. من سعی کردم به نکات بهینه سازی وردپرس به صورت ساده و کاربردی اشاره کنم. بیایید آنها را با هم کشف کنیم:

1. به روز رسانی وردپرس، تم و پلاگین ها

به روز رسانی قالب و افزونه های وردپرسی
امروزه وردپرس به عنوان محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا شناخته میشود و با به روز رسانی های متعدد در حال تکامل است. به روز رسانی ها در نظر گرفته میشوند که نرم افزار کاربر پسند و امن تر شود و همچنین ایرادات فنی در نسخه قبلی برطرف شوند. بنابراین، به روز رسانی اصلی نرم افزار وردپرس باعث میشود برخی از مسائل امنیتی بالقوه و کاهش سرعت ناشی از کد برطرف شود. بنابراین، ارتقا نسخه وردپرس کمک به بهبود عملکرد سایت شما خواهد کرد.

علاوه برآپدیت هسته وردپرس، شما باید تم و پلاگین ها را نیز به روز نگه دارید. به روز نگه داشتن آنها به شما کمک خواهد کرد که سایت خود را سریع و مطمئن نگه دارید.

2- فعال سازی Caching

فعال سازی Cache

کش (Cache) به مکانی گفته می شود که اطلاعات و داده های موقت سایت بر روی آن ذخیره می شود. کش کردن (Caching) با ذخیره برخی از داده ها بر روی مرورگرها سبب افزایش سرعت لودشدن سایت خواهد شد. این مورد بدین معنی است که مرورگر برای بارگزاری کامل سایت به دریافت داده های جدید کمتری نیاز دارد.

پلاگین Caching برخی از داده ها و فایل های استاتیک سایت مانند فایل های html را ذخیره کرده و در زمانی که درخواستی برای لودشدن سایت از طرق کاربر ارسال می شود، این اطلاعات را از طریق cache ارائه می دهد و نتیجه این کار سرعت لودشدن بیشتر سایت خواهد بود.

در میان بسیاری از پلاگین ها، WP Super Cache و WP Rocket بهترین افزونه های Caching (کش کردن) وردپرس هستند. شما می توانید افزونه WP Super Cache را به صورت رایگان از مخزن وردپرس و افزونه معروف راکت را از اینجا دانلود نمایید و در سایت خود نصب کنید.

3. بهینه سازی پایگاه داده وردپرس

بهینه سازی پایگاه داده وردپرسی
آیا تا به حال پایگاه داده وردپرس خود را بهینه سازی کرده اید؟ بهینه سازی پایگاه داد، اطلاعات ناخواسته را پاک می کند و حجم پایگاه داده را کاهش می دهد و عملکرد سایت را بهبود می بخشد. در اینجا تعدادی از افزونه های کارآمد برای تمیز کردن پایگاه داده WP و بهبود سرعت صفحه را معرفی حواهیم کرد.

چرا باید پایگاه داده وردپرس خود را بهینه کنید؟

اگر مدت زمان زیادی است که از وردپرس استفاده می کنید، احتمالا اطلاعات بی فایده زیادی در پایگاه داده شما وجود دارد، از قبیل post revisions، نظرات اسپم، سطل زباله، متا داده های منقضی شده و غیره.
این داده ها اندازه پایگاه داده وردپرس را افزایش می دهند. تمیز کردن این اطلاعات ناخواسته به طور قابل توجهی حجم database را کاهش می دهد، که باعث میشود پشتیبان گیری سریع تر، بازگرداندن ساده تر و در نتیجه به بهبود عملکرد پایگاه داده منجر میشود.

WP-OptimizeWP DBManagerWP Clean Up Optimizer  و WP-Sweep  برخی از بهترین افزونه ها در این زمینه هستند.

4. بهینه سازی تصاویر

بهینه سازی تصاویر
تصاویر معمولا یک فضای بزرگتر از پوشه wp-content شما را پوشش می دهد. فایل های تصویر بزرگ، زمان زیادی برای بارگذاری نیاز دارند و سرعت کلی سایت را کاهش می دهند. بنابراین بهینه سازی تصویر یک وظیفه حیاتی برای افزایش سرعت سایت شما است. برای کاهش اندازه تصویر به صورت دستی، می توانید از ابزارهای فشرده سازی تصویر مانند TinyPNG استفاده کنید. این سایت فایل های تصویر JPEG و PNG را 50-80٪ بدون هیچ گونه افت کیفیت تصویر فشرده می کند.

بهینه سازی تصاویر سایت وردپرسی
همچنین پلاگین های زیادی برای فشرده سازی تصویر وجود دارد که به طور خودکار باعث کاهش حجم فایل ها و افزایش سرعت سایت می شود. WP Smush و EWWW Image Optimizer محبوب ترین پلاگین های فشرده سازی تصاویر هستند. این پلاگین های رایگان به طور خودکار فایل های JPEG و PNG را بهینه سازی کرده و سرعت سایت را افزایش می دهند.

5- استفاده از پلاگین lazy load یا بارگذاری تنبل

استفاده از پلاگین lazy load

بارگذاری تنبل یا Lazy Load یک تکنیک هوشمند برای وبسایتهایی با تصویر سنگین و زیاد استبا این قابلیت عکس ها و فیلم های سایت شما تا زمانی که کاربر به آن نرسد لود نمیشود بخاطر همین موجب میشود تا در کمترین زمان سایت لود شود. فرض کنید در سایتتان یک اسلایدر با 5 عکس دارید، در لحظه اول فقط عکس اسلاید اول برای کاربر نمایش داده میشود و بعد از لود شدن کامل سایت و ارسال درخواست توسط کاربر، بصورت خودکار بدون اینکه کاربران سایت متوجه چیزی بشوند عکس دوم لود میشود و بعد از اتمام زمان اسلایدر دوم عکس سوم و به همین ترتیب محتوا لود میشود.

پلاگین BJ Lazy Load یک افزونه وردپرس بسیار جذاب برای بهینه سازی سرعت وردپرس است. زمانی که کاربر به پایین اسکرول میکند محتوای سایت از جمله تصاویر، ویدئوها، متون و… یک به یک بارگیری میشوند. استفاده از Lazy Load برای بارگزاری تصاویر و فیلم ها کمک می کند سرعت سایت بهبود یابد و همچنین موجب صرفه جویی در پهنای باند میشود. Lazy Load و  Rocket Lazy Load دیگر پلاگین های Lazy Load هستند.

6. فعال کردن فشرده سازی Gzip

فعال کردن فشرده سازی Gzip
Gzip compression به معنی گروه بندی فایل ها برای کاهش حجم فایل ها و در نتیجه انتقال سریعتر در شبکه است. این یک راه مناسب برای افزایش سرعت وبسایتتان است زیرا باعث کاهش اندازه فایل های HTML، CSS و JS می شود.

گزینه های متعدد برای اضافه کردن فشرده سازی Gzip به وب سایت های وردپرسی وجود دارد از جمله اضافه کردن آن از طریق htaccess. یا استفاده از پلاگین های فشرده سازی. اگر از یک هاستینگ با کیفیت استفاده می کنید، ممکن است این سرویس را نیز ارائه دهند. WP Super Cache،  Check and Enable GZIP Compression و W3 Total Cache بعضی از افزونه های فشرده سازی وردپرسی مفید هستند.

7. از تعداد مناسب افزونه ها استفاده کنید

کاهش تعداد افزونه ها

پلاگین ها قابلیت های زیادی به سایت وردپرسی اضافه می کنند، با این وجود آنها بی عیب و نقص نیستند. نصب بیش از اندازه پلاگین باعث افزایش حجم پایگاه داده و در نتیجه کاهش سرعت خواهد شد. بنابراین، باید اطمینان داشته باشید که فقط پلاگین های انتخاب شده در سایتتان نصب شده باشد. پلاگین های غیر ضروری را غیرفعال کنید و حذف کنید، پلاگین های فعال را بروز رسانی و نظارت کنید و سایت خود را سبک وزن نگه دارید.

8. Pingbacks و Trackbacks را غیرفعال کنید

Trackbacks و pingbacks روش هایی برای هشدار دادن وبلاگ هایی هستند که به آنها مرتبط شده اید. تفاوت بین آنها:
Trackbacks – باید به صورت دستی ایجاد شوند و نمونه ای از محتوا را ارسال کنند.
Pingbacks – خودکار هستند و هیچ محتوایی را ارسال نمی کنند.
پینگ بک یک نوع comment است و زمانی ایجاد می شود که شما به یک پست وبلاگ دیگر که پینگ بک آن فعال است لینک می دهید. بهترین راه برای درک pingbacks ها نگاه کردن به آن به عنوان نظرات از راه دور است:

  • شخص A در وبلاگ خود پستی منتشر میکند
  • شخص B در وبلاگ خودش به پست شخص A  لینک می دهد. به صورت خودکار برای شخص A یک pingback ارسال میشود در صورتی که هر دو شخص pingback خود را فعال کرده باشند.
  • شخص A پینگ بک را دریافت می کند و به صورت خودکار به وبلاگ شخص B رفته و pingback را تایید میکند.

Trackbacks یک راه برای اطلاع رسانی سیستم های بلاگ های قدیمی است که به آنها مرتبط شده اید. اگر به یک وبلاگ وردپرس پیوند دارید، به طور خودکار با استفاده از pingbacks به آن اطلاع داده می شود، هیچ اقدام دیگری لازم نیست.
به Trackbacks به عنوان تایید و ارجاعات در پایان یک مقاله علمی یا فصل در یک کتاب متنی نگاه کنید.
توجه: امروزه توسط اسپمرها ترک بک ها و پینگ بک های زیادی ارسال می گردد و این برای سایت شما مفید نیست. به همین خاطر چاره آنها غیر فعال کردنشان می باشد.
Antispam Bee و WP-SpamShield Anti-Spam از افزونه های وردپرسی مفید برای جلوگیری از ورود Pingbacks و Trackbacksاسپم هستند.
همچنین می توانید با رفتن به آیتم تنظیمات، زیرمنوی گفتگوها، تیک گزینه ی اجازه دادن به دیگر سایت‌ها برای فرستادن بازتاب بر نوشته‌های تازه را بردارید.


9. هاستینگ مناسب را انتخاب کنید

سرعت سایت همیشه در دستان شما نیست، زیرا تا حد زیادی به ارائه دهندگان وب میزبانی بستگی دارد. برای انتخاب هاستینگ مناسب چه Hosting و چه هاستی را انتخاب کنیم ؟ را مطالعه نمایید.

ابزارهایی برای آزمون سرعت سایت وردپرس شما

بیایید به بخش نهایی این پست رجوع کنیم که در آن بهترین ابزارها برای آزمایش سرعت وبلاگ وردپرستان را خواهم گفت.

1. Google PageSpeed Insights

Google Insights PagesSpeed ​​یک ابزار معتبر برای مشاهده سرعت سایتتان از چشمان گوگل است. این سایت نمره عملکرد سایت را از 100 بر روی دسکتاپ و دستگاه های تلفن همراه به طور جداگانه فراهم می کند. در کنار نمره، پیشنهاداتی را هم برای افزایش سرعت وبسایتتان خواهد داد. این ابزار ساده اما بسیار مفید برای تست عملکرد سایت است. برای استفاده از این ابزار در ایران از نرم افزارهای تغییر IP  استفاده کنید.

استفاده از Google PageSpeed Insights
2. Pingdom

استفاده از Pingdom

Pingdom یکی دیگر از ابزارهای مفید رایگان برای تست سرعت است. این سایت عملکرد وب سایتتان را از نمره کل 100 نشان می دهد. اطلاعاتی از جمله load time، page speed و… را ارائه می دهد. با این اطلاعات از جنبه های مختلف سایت و همچنین پیشنهادات داده شده میتوانید به برطرف کردن خطاهای موجود بپردازید.

3. GTmetrix

چگونه سرعت وب سایتم را افزایش دهم - Gtmetrix
GTmetrix یک گزارش از عملکرد دقیق سایت را فورا ارائه می دهد. این گزارش شامل نمره PageSpeed ​​و نمره YSlow درصدی، زمان بارگذاری صفحه و تعداد درخواستها است. علاوه بر این، توصیه هایی برای بهبود سرعت سایت شما ارائه می دهد.

 

6
امتیاز :
بدون رای!

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد